IMG_2531

کیک شویی

جهت تولید کنسانتره سولفور سرب با عیار 70 درصد این واحد تاسیس گردید . اساس کا این واحد بر پایه شورآب شوئی است . باطله واحد محلول سازی عموما حاوی 7 الی 9 درصد سرب میباشد که در واحد کیک شوئی ابتدا در عملیات شورآبشوئی سرب محتوی این کیک ها حل شده و در مر حله بعد توسط سولفور سدیم ترسیب و سولفور سرب 70 درصد پس از سه مرحله شستشو آماده صادرات میگردد
slide7

تولید کنسانتره

واحد تولید شامل دو بخش خردایش و کوره های ولز میباشد . ماده معئنی با عیار کم و غیر قابل لیچ ابتدا در واحد خردایش دانه بندی شده و سپس بوسیله کوره های ولز کنسانتره روی با عیار حدود 50 درصد تولید میگردد
slide5

سالن محلول

در واحد محلول سازی که بصورت چهار شیفت اداره میشود ، عملیاتی جهت تولید محلولی حاوی سولفات روی صورت می پذیرد که درصد ناخالصی های مزاحم در آن به حداقل رسیده باشد . عملیات محلول سازی طی سه مرحله انجام میگیرد :
  • انحلال یا Leaching
  • تصفیه گرم یا Hot Purification
  • تصفیه سرد یا Cold Purification
پس از عملیات تصفیه سرد و گرم محلول حاصل که سولفات روی عاری از ناخالصی ها میباشد و میکاپ نامیده میشود توسط واحد کنترل کیفیت آنالیز شده و پس از اطمینان از عدم وجود عناصر مزاحم به واحد الکترولیز ارسال می شود .
DSC_6242

الکترولیز

واحد الکترولیز شرکت ذوب روی اصفهان دارای 120 عدد سلول جذب روی است که هر سلول دارای 25 ردیف آند و کاتد میباشد . سولفات روی موجود در محلول در اثر عبور جریان بهZn2+تجزیه شده و برروی صفحه کاتد تشکیل  ورق روی می دهد . کاتدها هر 24 ساعت یکبار ورقه کنی شده و ورق روی حاصل پس از توزین ، تحویل واحد ذوب و ریخته گری می شود . در مجموع روزانه 30 تن ورق در این واحد تولید میشود .
 
278A9956

ریخته گری

ورق های تولید شده در واحد الکترولیز پس از انتقال به کوره در دمای بین 450 الی 500 درجه سانتیگراد به مذاب تبدیل شده و در قالب های 25 کیلویی و یا یک تنی  با عیار 99/99 درصد بسته بندی و راهی بازار مصرف میشوند .